מדיטציה, ויפאסנה, בודהיזם - בית בהאוונא
  דף הבית
ראשון, 29 מרץ 2020
 
 
בית בהאוונא לוגו
ברוכים הבאים לבית בהאוונא - מדיטציה וויפאסנה
נובמבר 2016
סנגהה יקרה,
מזה כחמש עשרה שנים, עם בוא הסתיו, במחצית הראשונה של חודש נובמבר, אנחנו מודיעים על חזרתנו מהפוגת הקיץ, מתכווננים לשנה חדשה של לימוד ותרגול משותף של הדהאמה. הפעם אנחנו כותבים דברי פרידה, גם אם זמנית. כפי שרבים מכם כבר יודעים, נסענו לאנגליה לתקופה של כשלוש שנים. רוב הזמן נשהה בלונדון ונעסוק בכתיבה, בתרגום, בהוראה ובשתיקה. איתמר ימשיך לטפל כפסיכולוג באמצעות ה"סקייפ", מעת לעת נגיע לישראל לביקור ואם יבשילו התנאים - אולי גם כדי ללמד. עבורנו זו תקופה של פירוק, התפוררות, פרידה, פיזור גרגרי החול של חיינו לקראת מנדלה חדשה, תנועה של הרס והשתנות, המלווה בכאב לקראת התחדשות.
נהיה בקשר, 
בלב פתוח ואוהב, 
תור ואיתמר

ספרים בנושא בודהיזם ומדיטציה - ניתן להשיג באמצעות רועי במייל:

עד שחמלה תתעורר'עד שחמלה תתעורר', רומן הדהרמה של תור גונן, הוא עירוב מיוחד של עיון, פרוזה ושירה המביא את עיקרי הדרך הבודהיסטית דרך מורכבות יחסיהן של מורה ותלמידה. הספר מהווה שער כניסה מרתק אל עולם הדהרמה למתעניינים חדשים, ומתרגלים ותיקים ימצאו בו ענין והעמקה בסוגיות תאורטיות ופרקטיות.
מחיר הספר ברכישה ישירה: 50 ש"ח.

אבא נכבד'אבא נכבד: חיים עם אג'אהן צ'ה' מאת פול ברייטר מתעד את חייו כנזיר במנזרי היער בתאילנד. זוהי עדות מרתקת וכנה על חיי קהילת הנזירים ועל דרך הוראתו של אג'אהן צ'ה.
בתרגום חברי הסנגהה של בית בהאוונא ובתוספת מבוא ומאמר על יחסי מורה-תלמיד מאת העורכים תור גונן ואיתמר בשן.

מודעות אינטואיטיבית'מודעות אינטואיטיבית' ספרו הנפלא של אג'אהן סומדהו יצא לאור בהוצאת בית בהאוונא. ספר זה הנו אסופת שיחות המציגות הבנה אינטואיטיבית של מה שלימד הבודהה, שהבשילה אצל אג'אהן סומדהו במהלך 35 שנות היותו  נזיר בודהיסטי במסורת נזירי היער. 
תרגום: תור גונן ואיתמר בשן.
הספר בדאנה מומלצת של 30 ש"ח.

דממת ההוויה'דממת ההוויה' מאת אג'אהן וירדהאמו, ספר המאגד שיחות של מורה צנוע וענק כאחד. 
 
 
 
 
תרגום: חברי הסנגהה בבית בהאוונא.
הספר בדאנה מומלצת של 30 ש"ח  לכיסוי עלויות ההפקה.

להתראות באין עולם'להתראות באין עולם', שירי בורות ושירי התפכחות והארה. שירי פצע כאב וארוכה. שירה שתחילתה בזמנים אפלים של מסתור,  לידת-משטמה של עוני ברחובות רכוש הנטוש בעיר האדומה עם קום המדינה, הליכה אבודה במחוזות יפעה בערים נאדרות יופי, הפצעה אל המופלא, אל ממדי קיום שאין שעור לגדלותם וחזרה לככר השוק. ספר שיריה של תור גונן, עולמה כולו מנזר, בדידותה לחם, שתיקתה מים, רוחה אויר צלול, חלומה מוצק מחייה. הנצח נפער צלול וריק, חייה נשרו, בגד ספוג-בוצה, משקלה המכביד של אשליה. כל הנשגב ונעירות החמור של החיים.


אם כבר חקרנו מעט, הבנו שהמצב הקיומי האנושי הוא מצב של אי נחת. הבנו שעושר, הצלחה מקצועית או חיים נוחים אינם ערובה לשחרור ממצב מתסכל זה. כך התחיל גם סידהארתה גוטאמה, הבודהה לעתיד, את דרכו הרוחנית. אין כל צורך לחזור 2500 שנה לאחור כדי להבין שכל אחד מאיתנו נמצא במצבו ובכל אחד טמון הפוטנציאל להתעורר, להשתחרר מסבל, מהתניות כובלות. טבע הבודהה הוא טבענו. התעוררות איננה מצב על-אנושי, בלתי אפשרי. היא אפשרית בהתנסות ישירה, בהווכחות, במדיטציה.
בעת תרגול מדיטציה עולים בגוף ובהכרה המצבים המלווים אותנו ביום-יום ללא כחל וסרק. בבעתה מסוימת אנו נוכחים בכאבים, במצבי-רוח חולפים, במחשבות אובססיביות, ברגשות מטרידים ובכל אותם דפוסים הכרתיים שחזרו על עצמם  וטוו מבלי משים את אותו "משהו" שנאחזנו בו וכינינו אותו "אני". אם נשהה בסבלנות ומתוך תשומת לב בכל מה שמתגלה, אט אט או כהרף עין יופיעו תבונה, שלווה ואיזון, תחשף צלילותה של ההכרה. התעוררות. לכולנו היכולת להיות במצב זה, אבל היא איננה זמינה לנו ללא מדיטציה, ללא לימוד, ללא אורח חיים נכון, ללא גישה נכונה בכל מה שאנחנו עושים. הדרך איננה לינארית וסלולה. היא בהירה אבל חמקמקה. אם סבלנו די – נתחיל ללכת אותה.
"בהאוונא" בשפת פאלי, בה נכתב הקאנון הבודהיסטי העתיק, הנה מדיטציה, גילוי והתפתחות הפוטנציאל האנושי וטיפוח תבונה וחמלה. פעילות בית בהאוונא החלה בשנת 2001 כיוזמה פרטית, מתוך הבנה שישראל, כמרחב תרבותי וחברתי שסוע, הנתון לסכסוך מתמשך ולמתח קיומי, הנה מן המקומות האופטימליים ללימוד ולישום הגישה המדיטטיבית. עם סגירתו של בית בהאוונא בת"א לתקופה ארוכה, קבוצה של חברי הסנגהה יחד עם חברים נוספים פתחה מרחב תרגול ברחוב הגלעד בת"א. 

לפרטים באשר לאפשרויות הלימוד והתרגול בבית החדש ניתן לפנות אל:
טלי -
רועי -
 

כדאי לדעת
קרן הקרנף:שבת התבוננות, תרגול ולימוד עם תור ואיתמר תתקיים ב-23.11.2019 במדיטיישן פקטורי בהרצליה. פרטים בדף פעילויות הבית. להרשמה: itamarbashan(at)gmail.com

סדנת המדיטציה הבאה למתחילים עם תור ואיתמר בלונדון (בלסייז פארק) תפתח בחודש ינואר 2020. פרטים בדף 'פעילויות הבית', בקבוצת 'ישראלים מודטים בלונדון' בפייסבוק או באמצעות מייל 'צור קשר'.      

מן הגלריה
hp2.jpg
מבקרים באתר
כרגע יש 18 מבקרים באתר

Please Register to
our Newsletter:
 
Back! Top! Site last updated: March 21, 2020